Roztoče

Čo sú roztoče

Roztoče sú nepozvaní hostia v každej domácnosti. Živí sa šupinkami kože, ktoré z nás opadávajú počas spánku každý deň (1,5 g kože denne a cca 0,3 – 0,45 kg ročne). Darí sa im vo vlhkom a teplom prostredí ako sú naše postele, matrace, lôžkoviny, čalúnený nábytok a koberce. V prírode sú roztoče ničenie ich prirodzenými nepriateľmi, a tiež je ničí slnečné lúče, bohužiaľ to tak nie je v domácnosti. Roztoče prežívajú a reprodukujú sa lepšie práve v matracoch a lôžkovinách, pretože vlhkosť a teplo ľudského tela tu pretrváva až niekoľko hodín. Výkaly roztočov obsahujú silný alergén, ktorý môže vyvolať závažné ochorenia ako astma, alergie a rôzne druhy ekzémov.

Roztoče sú najlepšie vidieť pod mikroskopom na tmavom pozadí. Sú zaguľateného tvaru a dorastajú veľkosti približne 0,1 mm. Roztoče sú prenášanie prúdom vzduchu, ktorý sa vytvára pri bežných činnostiach po celej domácnosti a najlepšie sa im darí v matracoch a lôžkovinách.

Priemerný život roztoče trvá 20-40 dní. Samička roztoča vyprodukuje za päť týždňov svojho života 60-100 vajíčok denne. Počas svojho života vyprodukuje každý roztoč viac ako 2000 čiastočiek výkalov obsahujúcich silný alergén.

Čím sa roztoče živia a aké prostredie im najlepšie vyhovuje

Roztoče sa živia predovšetkým drobnými odlupky našej kože. Najlepšie podmienky pre rast roztočov ponúka prostredie s teplotou 22 – 26 ° C a vlhšom vzduchom, najpriaznivejšie pre roztoče je relatívna vlhkosť vzduchu v rozmedzí 70 – 80%, naopak vlhkosť pod 50% je pre ne až na výnimky vysoko nepriaznivá.

Tieto skutočnosti pomerne jasne vysvetľujú, prečo predstavuje pohodlné lôžko so svojím špecifickým mikroklímou takmer ideálny inkubátor roztočov, a prečo je pri realizácii protiroztočových opatrenia nutné zamerať pozornosť v prvom rade na neho. Z lôžka sa roztočové alergény a čiastočne aj roztoče dostávajú do prachu v spálni a odtiaľ sa šíri aj do ostatných miestností a predmetov v byte.

Prečo sa roztočom v lôžku toľko darí

Každú noc zdieľame posteľ so stovkami tisíc až niekoľkých milióny týchto nevítaných spolubývajúcich. V obyčajnom jednom grame prachu z matraca, vankúše alebo periny bežného lôžka sa totiž ukrýva až 15 tisíc roztočov. Prečo majú roztoče v našej posteli ideálne podmienky k životu?

  • Nachádza tu veľké množstvo potravy. Sýtime je priamo z nášho tela. Každú noc im nechávame v posteli dostatok ich hlavnej výživy – čiastočky olúpané z našej pokožky.
  • Dýchaním a odparovaním (potením) nášho tela vzniká zvýšená vlhkosť v lôžku a vytvára tak ideálnu klímu pre roztoče
  • Navyše svojim vlastným telom lôžko roztočom každú noc vykurujeme.

Aká je povaha roztočových alergénov a ako sa šíri

Roztoče spôsobujú choroby svojimi alergény, ktoré sú najviac obsiahnuté v ich výlučkoch, predovšetkým vo výkaloch. Roztočové alergény sa šíri najmä vzduchom a ľuďom sa do organizmu dostávajú vdýchnutím. Roztoče sa spájajú s väčšími čiastočkami prachu a rýchlejšie sa usadzujú na všetky povrchy v domácnosti. Naopak alergény mačacie alebo psie sú ľahké a po rozvírení zostávajú v ovzduší dlhodobo, viac dní.

Problémy roztočového pôvodu často vznikajú po zaľahnutie do postele, počas noci až do rána, pri hraní detí na posteliach, pohovkách a kobercoch, pri luxovaní a upratovaní.

Čo všetko môže alergia na roztoče spôsobiť

  • Chronický zápal dýchacích ciest
  • Priedušková astma
  • atopický ekzém
  • Chronický zápal spojiviek

Odporúčané opatrenia

Slnečný svit hubí roztoče, ale je potrebné vystavenie matracov a lôžkovín niekoľkohodinovému slnečnému svitu. Percento uhynutých roztočov je bohužiaľ aj cez to veľmi malé (3,8%). Posledné výskumy ukazujú, že mnohonásobne účinnejšie a rýchlejšie vo vyhubenie roztočov je používanie UV-C antibakteriálnych vysávačov Raycop (93,5%).

Roztoče zničí pranie vo vode nad 60 ° C počas jednej hodiny.